انتشار بیانیه هنری (Artistic Statement) نمایشگاه عکس کورجو

متن معرفی نمایشگاه «زن ایرانی به روایت زن ایرانی» در قالب بیانیه هنری (Artistic Statement) منتشر شد.

 

همچون آب

این تنها بخشی از داستان پیچیده زن ایرانی است. تنها بخشی از آنچه که می توانید ببینید. نگاهی است به جهان پنهان، دنیای مطلوب، زیبایی شناسی و رویاهای زن ایرانی. آنچه شما در رسانه ها در باره او می بینید، تمام واقعیت نیست. حتی سینما و تلویزیون، بعنوان مهم ترین رسانه های کشور، تصویر، محتوا و موضوعات داستانی یکسانی را درباره او ارائه نمی‌کنند. الگوی زن یا دختر عاشق، مبارز، فداکار، ستمدیده، قهرمان و هر نقش دیگری در این دو رسانه، بطور عین به عین، یکسان نیست. او خود نیز در خانه، محیط کار، شبکه های اجتماعی، دانشگاه، بازار، تبلیغات و …، «چهره‌های» گوناگونی ارائه می کند. این چندگانگی، ریشه در عوامل متعدد بیرونی، درونی، موقعیت و مخاطبانی دارد که عمدتا انتخابی نیستند: «سیاست، مذهب، فرهنگ، جغرافیا و تحصیلات». اما دلیل این پیچیدگی چیست؟ زن ایرانی در مقام تکامل یک هوش تاریخی، ماهیتی چون آب پیدا کرده است. با سرشتی نمادین و اسطوره‌ای که در تقابل با پدیده های گوناگون، جلوه های متفاوت می‌یابد. گاه آینه است و تکرار عشق و نفرت، زشتی و زیبایی، خوبی و بدی آنچه در برابر او ایستاده است. گاه چون یخ، منجمد است، گاه چون شبنم زندگی می‌بخشد و گاه چون رگبار بهاری، سر ناسازگاری دارد. گاه چون معما و گوهری ازلی در حجاب پنهان است و گاه چون یگانه تصویر خوشبختی ابدی، به معشوقی زاهدفریب بدل می‌شود. گاه سرّی است نهان در تکاپوی تجلی و گاه انعکاس رقصان نوری است بر سطح مواج برکه ای قدیمی.

در این نمایشگاه ها، ۴۳ هنرمند ایرانی خود را در سرشت آبگونه شان روایت می کند و تو را مهمان می کنند به تماشای اندوه جاری این روزهای سرزمینشان. خوش آمدی.

علی اصغر کلانتر / ۳ اسفند ۱۳۹۸

 

This post is also available in: English

2 پاسخ
  1. محبوبه سیفی گفته:

    اینقدر قشنگ به بیان زن ایرانی .پرداختید .که دیگر حرفی نمیماند که گفته نشده باشد ..با تشکر لز شما استاد بزرگوارم جناب کلانتر ..از خدا برایتان توفیق الاهی خواستارم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *